poniedziałek, 29 lutego 2016

Słodkie zamienniki

Nadmiar cukru w diecie może powodować spadek odporności, wzrost ryzyka rozwoju chorób metabolicznych i nowotworowych oraz nadwagę. Zjadając duże ilości białego cukru zmuszamy trzustkę oraz wiele narządów do ogromnego wysiłku, a wysoki poziom cukru oraz insuliny w krwiobiegu przyczynia się do wzrostu: ciśnienia, trójglicerydów i cholesterolu. Wiele produktów spożywczych, po które codziennie sięgamy, ma w swoim składzie cukier lub syrop glukozowo-fruktozowy, dlatego zastanówmy się czym jeszcze możemy posłodzić ulubiony napój czy wypiek.

Ksylitol ma podobną słodycz do zwykłego cukru, ale zawiera 40% mniej kalorii. Można wytwarzać go  z drzew, takich jak brzoza, ale może być również pozyskiwany z procesu przemysłowego, w który przekształca włókna roślinne o nazwie xylanu na ksylitol. Ksylitol ma bardzo niski indeks glikemiczny i nie powoduje skoków poziomu cukru i insuliny we krwi. Ksylitol w przeciwieństwie do cukru ma bardzo dobry wpływ na nasze uzębienie, zwiększa przyswajanie wapnia, przez co poprawia stan kości oraz przeciwdziała próchnicy i nieświeżemu oddechowi.  Stabilizuje równowagę kwasowozasadową organizmu (daje odczyn zasadowy), przez co ma działanie antybakteryjne i przeciwgrzybiczne.


Stewia nazywana też ziołem słodowym lub miodowym, w Ameryce Środkowej i Południowej jest znana od wieków jako środek słodzący. Za jej słodki smak odpowiedzialne są glikozydy stewiolowe - związki, które występują w liściach i łodygach stewii. Jest znacznie słodsza od cukru dlatego należy uważać z jej dozowaniem. Stewia nie jest kaloryczna i nie powoduje próchnicy zatem jest alternatywą nie tylko dla cukru, lecz także dla sztucznych środków słodzących.
 
źródło:http://cdn9.ogrod.smcloud.net/s/photos/t/8681/stewia_745251.jpg

Miód wzmacnia serce, koi nerwy, ożywia mózg, goi rany. Ma właściwości antybakteryjne - niektóre bakterie zwalcza lepiej niż antybiotyki. Do tego miód świetnie sprawdza się jako kosmetyk. Niezastąpiony podczas przeziębienia






nazwa
Waga [g]
Kalorie [kcal]
Cena [zł]*
Cukier biały
100
400
0,23
Cukier trzcinowy
100
396
0,85
Miód nektarowy - wielokwiatowy
100
318
0,69
Ksylitol
100
240
3,0
Stewia
100
391
8,0
Syrop z agawy
100
310
7,6
*na podstawie wybranych produktów


Syrop z agawy ma postać dosyć gęstego płynu. Składa się z glukozy i fruktozy. Może przybierać różne barwy, od bardzo jasnej do ciemnej, karmelowej. Przyjmowanie fruktozy w bardzo dużych ilościach może obciążać wątrobę. Trzeba też wiedzieć, że syrop nie jest naturalnym produktem roślinnym - przy jego produkcji stosuje się metody termiczne i chemiczne, chyba, że otrzymywany jest w drodze hydrolizy enzymatycznej, jednak trzeba zwracać uwagę na etykiety, o ile tylko takową informację posiadają.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz